برش لیزری چیست و انواع برش لیزر کدام است
2017-07-03
pin marker - فروش دستگاه حک ضربه ای فلزات
دستگاه حکاکی فلزات با مکانیسم بادی با طراحی جدید
2017-07-13
نمایش همه

کاربرد لیزر حک و برش فایبر در صنعت طلا و جواهر سازی

صنعت طلا و جواهر سازی (برش لیزری طلا) از دیرباز یکی از پویاترین صنایع در بین فرهنگ های مختلف بوده است. امروزه این صنعت با بهره گیری از فلزات و نافلزات قیمتی و به واسطه ی رشد تکنولوژی صنعت حک و برش لیزری، تبدیل به یکی از صنایع درآمد زا در کشورهای مختلف شده است.


صنعت طلا (برش لیزری طلا)، نقره و جواهر سازی یکی از کهن ترین صنایع دستی در ایران می باشد که با پیشرفت صنعت، صنعت طلا سازی (برش لیزری طلا) کم کم از حالت دستی به سمت مکانیزه شدن کشیده می شود. الگوهای پیچیده دستی، طراحی های بر پایه اقلیم و … همواره مورد پسند طیف وسیعی از خریداران طلا و جواهر بوده است و در مقابل زیورآلات و جواهرآلات نیز مخاطبین خاص خود را دارد. امروزه با توجه به دور شدن افراد جامعه از کارهای دستی، میزان عرضه ی زیورآلات و جواهرات با طرح خاص کم شده است ولی تقاضا با افزایش جمعیت رو به افزایش می باشد.

شکاف میان عرضه و تقاضا می بایست پوشش داده شود، لذا دستگاههای حک و برش فایبر وارد این صنعت شده اند. در کشورهای پیشرفته امروزه از فایبر لیزرهای حک و برش استفاده می شود. در ایران لیزر های حک و برش فایبر در توان های 10، 20، 30 و 50 وات مرسوم هستند که پرکاربردترین و مقرون به صرفه ترین آنها مدل های 20 وات و 30 وات می باشند. لیزرهای فایبر حک و برش 20 و 30 وات با منابع تولید نیروی مختلفی از قبیل منبع max، منبع Roycus، منبع IPG و … در بازار وجود دارند.

بهترین منبع تولید پرتو لیرز جهت استفاده در صنعت طلا و جواهر سازی منبع IPG اصل می باشد. منبع تولید پرتو IPG در کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، روسیه و چین تولید می شوند که به ترتیب اولویت کیفیت و قیمت ذکر شده اند. حال به نحوه خدمات دهی لیزر فایبر حک و برش در صنعت طلا و جواهر (برش لیزری طلا) می پردازیم. لیرز حک و برش فایبر بر روی طلا با انواع آلیاژ و عیار عمل حک و برش را چه در حالت تخت و چه در حالت روتاری انجام می دهد. در ادامه به انواع خدمات قابل ارائه توسط لیزر حک و برش فایبر اشاره می کنیم.

کاربرد لیزر حک و برش فایبر در صنعت طلا و جواهر سازی

خدمات حک و برش فایبر در حالت تخت یا زاویه کمتر از 60 درجه:

در روش حک و برش تخت، قطعه خام طلا بر روی میز کار دستگاه لیزر فایبر ثابت می شود و پرتو در جهت های x و y توسط آینه های سروو هدایت می شود و عمل حک و برش انجام می گیرد. این روش مناسب تولید انواع پلاک، آویز، شمایل، حک تصویر یر روی ورق طلا، حک تاریخ و …بر روی سطوح تخت و منحنی کمتر از 60 درجه، حکاکی و برش انواع قالب ها و طرح های مورد نظر، حک چهره بر روی سطح طلا و… می باشد تولید انواع گوشواره، گردنبند و آویز با این روش انجام می شود.

فایبر حک و برش لیزری به روش روتاری (چرخشی):

در این روش از حک و برش طلا به وسیله لیزر فایبر، قطعه کار بر روی دستگاه روتاری نصب می شود و پرتو تنها در یکی از حهت های x و y حرکت می کند و قطعه کار بر روی روتاری به چرخش در می آید. این روش مناسب حک و برش انواع دستبند، النگو و انگشتری می باشد. به طور معمول با روش دستی یک النگوی معمولی حداقل نیاز به 6 ساعت کار مداوم طلا ساز دارد ولی فایبر برش و حک این کار را کمتر از 30 دقیقه انجام می دهد. میزان عمق حک بر روی طلا قابل کنترل است و از حد میکرون تا میلی متر قابل کنترل است. از مزیت های استفاده از لیزر فایبر حک و برش ، سرعت بسیار بالا و دقت استثنایی آن می باشد که رسیدن به این حد از دقت و سرعت برای انسان میسر نمی باشد.

میتوانید در اینجا چند مورد از لیزر های حک و برش فلزات و غیر فلزات را ببینید

نسخه PDF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *